Zabawki sensoryczne rozwijające zmysły dziecka – jakie wybrać? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Zabawki sensoryczne pomagają rozwijać wzrok, słuch, a także inne zmysły, które są ważne dla każdego człowieka.

Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju zabawek, które dedykowane są dla różnych kategorii wiekowych. Można podzielić je na te, które chętnie zostaną wykorzystane przez dziewczynki oraz dla chłopców. Skoro już mowa o podziale, to nie można także zapomnieć o tych, których używa się na dworze oraz w domu. Zabawki sensoryczne dedykowane są dla wszystkich i są w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Zabawki sensoryczne – co to jest?

Są to te produkty, których misją jest stymulacja rozwoju fizycznego i umysłowego. Oddziałują na każdy ze zmysłów człowieka – w niektórych przypadkach nawet na smak. Wszystko uzależnione jest dokładnie od tego, z jaką dokładnie grupą zabawek ma się do czynienia. Wyróżniają się one zróżnicowanymi fakturami, które pomagają najmłodszym odkrywać świat dotyku. To także różne kolory, które mogą wydawać się na pierwszy rzut oka przypadkowo dobrane. Wszystko jednak w ich konstrukcji jest przemyślane i nawet kolory są nieprzypadkowo dobrane.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt, dla rocznego malucha, dla 2 latka, a nawet dla 5 latka mogą wydawać określone dźwięki, szeleścić, błyszczeć się, a nawet mieć określony smak.

Wszystko to jest celowym zabiegiem, który ma umożliwić dzieciom poznawanie świata w określony sposób.

Jak zabawki sensoryczne wpływają na prawidłowy rozwój dziecka?

Sensoryka to pojęcie, które w ciągłym użyciu znajduje się dopiero od kilku lat. Dorośli mają z nim na dobre do czynienia dopiero wtedy, jeżeli pojawiają się wśród nich małe dzieci. Aby zrozumieć wpływ zabawek sensorycznych na rozwój dziecka, należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest sensoryka. Jest to prawidłowa organizacja wrażeń, czyli bodźców. Napływają one do organizmu człowieka poprzez receptory znajdujące się w ciele. Wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu (kinestezja) odpowiedzialne są za prawidłowe przetworzenie wszystkich ruchów i wysłanie prawidłowych sygnałów do mózgu.

Dziecko, które znajduje się w łonie matki, nie postrzega świata wszystkimi zmysłami. Dopiero po porodzie, uczy się wszystkiego w powolnym procesie. Mózg małego człowieka, który otrzymuje pewne bodźce szeleszczące, dźwiękowe, błyszczące i wiele innych, uczy się tworzenia odpowiednich reakcji, które nazywane są adaptacyjnymi. Trzeba zadbać o to, aby nauka odbywała się w określonym rytmie.

Od kiedy zabawki sensoryczne to dobry wybór?

To dobry pomysł już od pierwszego dnia narodzin. Należy jednak pamiętać o tym, aby zabawki dobierać zgodnie z przeznaczoną grupą wiekową. Noworodek przytłoczony ogromną ilością dźwięków, kontrastowych barw może przeżyć szok emocjonalny – co też nie będzie działać pozytywnie na jego układ nerwowy.

Wybierając zabawki, dorośli muszą zwrócić uwagę nie tylko na grupę wiekową, ale także na barwy, które powinny być ciepłe i stonowane, dzięki czemu nie będą wywoływać niepotrzebnego zniecierpliwienia u dziecka.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Do wyboru są różne rodzaje zabawek, które mogą wspierać ćwiczenia sensoryczne, jakie zalecane są w placówkach rehabilitacyjnych. Bez trudu można otrzymać pomoce sensoryczne, których zadaniem jest oddziaływanie tylko na poszczególne zmysły, na przykład na wzrok. Decydując się na zakup takich produktów, należy zastanowić się nad tym, na czym dorosłemu najbardziej zależy. Na jaki zmysł dziecka położyć mocny nacisk?

Książeczki sensoryczne

Różnią się od tradycyjnych publikacji, materiałem wykonania. Najczęściej jest to materiał, który szeleści lub chrobocze. Może, ale nie musi zawierać jakąś treść. To pozycja, której zadaniem jest stymulacja wzroku, słuchu, a także dotyku. Wykonanie może wyróżniać się nie tylko niestandardowym materiałem, ale także kształtem. Mogą mieć miękkie lub sztywne elementy. Książeczki sensoryczne dla niemowląt służyć będą do wykonywania manipulacji rączkami lub też mogą stać się miękką przytulanką – pomimo tego, że „hałasują”. Do szóstego miesiąca życia zalecane są książeczki czarno-białe, które mają wyraziste kształty.

Piłeczki sensoryczne

Niewielkie, wykonane z gumy, o różnych fakturach. Ich waga oraz wielkość zostały tak zaplanowane, aby małe dziecko bez trudu mogło zmieścić je w swoich rękach. Dostępne są one w różnych kolorach, na przykład: czerwone, zielone, żółte, niebieskie. Do kupienia są w wersji z wypustkami, delikatnymi kolcami, wgłębieniami, gładkie. Ich głównym zadaniem jest stymulacja rozwoju rączki dziecka. To także praca nad narządem wzroku, który uczy rozpoznawać się kolory. Zwykła, prosta zabawka, ale doskonale ćwiczy narząd chwytny u maluchów.

Klocki sensoryczne

Zabawki Montessori dla niemowląt i dla starszych dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem. Na każdym kroku podkreślany jest fakt ich wpływu na rozwój dziecka. Klocki sensoryczne dedykowane są dla starszej grupy wiekowej. Posiadają one urozmaiconą budowę. Na wyróżnienie zasługuje także ich faktura. Mogą być wykonane z gumy, plastiku, a nawet z drewna i materiału. Do wyboru są też klocki, które po naciśnięciu ich w odpowiednim miejscu, są w stanie wydać określony dźwięk. Ich zadaniem jest wpływ na pracę szarych komórek, dzięki czemu rozwój intelektualny zostanie w prawidłowy sposób pobudzony.

Zabawki sensoryczne wydające dźwięki

Wpływają pozytywnie na słuch dziecka. Można powiedzieć, że są to wszystkie zabawki, które są w stanie wydać dźwięk. Są to na przykład pozytywki, które można dostać w wersji nakręcanej nawet dla dziecka około 1 roku życia. Bransoletka z dzwoneczkami na rączkę wzbudza nie lada zaciekawienie u najmłodszych. Szeleszczące kostki sensoryczne, których każdy bok może posiadać inną fakturę. Grzechotki różnego rodzaju – twarde i miękkie, których poruszanie generuje dźwięk. Mogą to być także różnego rodzaju kule, gdzie po naciśnięciu przycisku, wydobywa się określony dźwięk. Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów u każdego człowieka.

Inne zabawki sensoryczne

Temat zabawek sensorycznych pozostaje tak naprawdę niewyczerpany. Powstają nowe propozycje, których zadaniem jest oddziaływanie na jeden zmysł lub na kilka. Wśród innych pomysłów można wymienić tablice przekładane ze specjalnie wyciętymi tunelami, których zadaniem jest stymulacja narządu ruchu. Zabawki świecące (na przykład karuzele z projektorem) są w stanie skupić wzrok oraz słuch małego dziecka. Drewniane autka (można je znaleźć na przykład wśród produktów od Nefere na Morele.net) polecane są dla dzieci już od pierwszego roku życia. Mule, czyli przekładanki, należą do jednych z najchętniej wybieranych. Metkowce sensoryczne mogą niekiedy pełnić także funkcję koca do przykrycia. Wybór zabawek sensorycznych jest ogromny.

Jak dobrać zabawki sensoryczne do wieku?

Na pierwszym miejscu należy postawić na grupę wiekową. Wszystkie zabawki są bardzo dokładnie opisane, więc ich wybór dla półrocznego dziecka, dla 3 latka lub dla starszaka, nie będzie stanowić problemu. Chodzi bowiem o posiadane umiejętności oraz mniej lub bardziej rozwiniętą koordynację ruchową. Każdy producent zobowiązany jest do tego, aby określić docelową grupę odbiorców danego produktu. Ważne jest bowiem zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Nie tylko dla dzieci – zabawki sensoryczne dla dorosłych

Zabawki sensoryczne dla dorosłych mają za zadanie niwelację stresu oraz wsparcie procesu rehabilitacji w przypadku pacjentów z dysfunkcjami ruchu. W użyciu można najczęściej znaleźć tak zwane gniotki antystresowe, które przybierać mogą różną formę. Czasem są to balony wypełnione mąką lub inną, sypką substancją. Ugniatanie takiej zabawki ma na celu wsparcie narządu ruchu oraz pozbycie się stresu. Mogą to być także miękkie piłki, które są niewielkich rozmiarów, aby ich umieszczenie w ręce nie stanowiło problemu. Zabawki sensoryczne dla dorosłych często wykorzystywane są w przypadku osób niepełnosprawnych, wspierając pobudzenie poszczególnych zmysłów – tak jak to jest w przypadku małych dzieci.

Z użycia zabawek sensorycznych dla dzieci i dla dorosłych, płynie wiele zalet. Ich zadaniem jest wsparcie zmysłów, dzięki czemu możliwy jest prawidłowy rozwój. Różnorodne, zapewniają ciekawe działanie, a tym samym budzą ogromne zainteresowane. To najlepsza propozycja na prezent dla każdego dziecka. Tym bardziej że do wyboru są plastikowe, gumowe i drewniane zabawki dla wszystkich kategorii wiekowych.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.